Retro panenka Hamiro

Po mnoha letech jsem v zapomenuté krabici v komoře objevila svoji oblíbenou panenku. Byla to první velká panenka, kterou jsem dostala od maminky. Byly mi tehdy 3 roky. Vyrůstala jsem jako dítě v 80. letech 20. století v době socialismu. V této době byly nejrozšířenější panenky od firmy Gumotex nebo Hamiro. Československé panenky se dělaly převážně jako miminka nebo malé holčičky. Říkalo se jim „mrkačky“ nebo „chodičky“ podle toho, co uměly.

Adélka, jak jsem si panenku pojmenovala, je plaváček od firmy Hamiro. Měří 50 cm, má hnědá mrkací očka, celoplastové tělíčko a hezký obličej. Hrála jsem si s ní venku, doma i při koupání a vydržela mi ještě řadu dalších let.

It´s me.

Tak to jsem já, když mi bylo 5 let. Maminka mi na Adélku šila a háčkovala oblečky a já na ty chvíle dnes ráda vzpomínám. Puntíkovanou čepičku máme dodnes. Dokonce ji přes léto nosila i dcerka. Má totiž bezvadný kšilt proti sluníčku. Dochovaly se nám i retro dupačky, které jsou na výše zobrazené fotografii. Přidávám ještě několik fotografií ze současnosti.

 

Přestože se s dnešními panenkami pro děti nedají retro panenky úplně porovnávat, měly rozhodně svoji poetiku. Také jste nějakou měli nebo máte ještě doma? Napište.

ENG
Recently I found my favorite doll from my childhood. It was placed in a meny years forgotten box in the chamber. It was the first big doll which I got from my mom. I was three years old. I grew up as a child in the 1980s in the era of socialism. At this time, there were the most popular dolls made by companies Gumotex or Hamiro. Czechoslovak dolls were mostly made like babies or little girls. They were called „marsupials“ or „walkers“ according to what they could do.

Adélka, as I named my doll, is the doll made by company Hamiro. It measures 50 cm. It has brown blinking eyes, a full plastic body and a cute face. I played with Adélka outdoors, at home and during bathing.

The girl in the picture above is me when I was 5 years old. My mother stitched up and knitted clothes for Adélka. I like to remember these moments. We still have a spotted cap made by my mom. Even my daughter wore this cap over the summer. It has a perfect peak against the sun. We also have the retro rampers that are shown on one of the pictures above. I’m adding some more photos from the present.

Although we can not compare retros with today’s dolls for children, the retro dolls have their nice poetics. Have you any retro doll at home? Write me a comment.

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *