Znáte Františka?/ Do you know Frantisek doll?

Frantisek doll

Znáte Františka? Jakpak by ne. Panenka byla tak rozšířená, že v 80. letech nechyběla asi v žádném dětském pokoji. Její jméno jí dala, jako pracovní název, sama autorka – výtvarnice Anna Vystydová. Panenku navrhla již v roce 1961, kdy pracovala ve firmě Gumotex Břeclav. Vyráběla se ještě v 90. letech minulého století. František představuje malé miminko s buclatými stehýnky a do špičky vyčesanými vlásky. Vždy mi ta špička připomínala tvar smetanového pacholíka, když se nabere lžičkou :-). Materiál je měkký, takže se dá panenka dobře polohovat.

Made from soft PVC.

Díky tomu, že je panenka malá (měří necelých 20 cm), mohla jsem ji jako dítě nosit kamkoliv s sebou. Pamatuji si, že mě doprovázela tehdy i do nemocnice, když jsem byla nemocná. Také se mi na ní líbilo, že ji mohu celou koupat.

Mám velkou radost, že i po letech vypadá zachovale a je bez vady. Dokonce jsem našla i její originální růžový overálek. Ten se vyráběl také v modré barvě pro chlapečky. Měli jste růžového nebo modrého Františka?

ENG

Do you know Frantisek? How not. The doll was so widespread that in the 1980s it was probably in every children’s room. The name gave her the author – artist Anna Vystydová as a working name. She designed the doll in 1961 when she worked for the company Gumotex Břeclav. The doll was produced until the 1990s. František presents a small baby with plump legs and a hair with a cute spike on the top. The spike reminded me of the shape of a creamy creature when it picks up with a spoon :-). The material is soft, so the doll can be well positioned.

Because the doll is small (less than 20 cm), I could wear it as a child anywhere with me.
I remember that it was accompanying me to the hospital when I was sick. I also enjoyed bathtime and sleeping with this doll.

I am very pleased that even after years it looks without a fault. I even found its original pink overcoat. The overcoat was also made in blue color for boys. Which one do you have? Pink or blue Frantisek?

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *